WIELKI TYDZIEŃ – ŚWIETE TRIDUUM PASCHALNE
Niedzielą Palmową, gdzie święcimy palmy, rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w liturgii tego okresu.
ŚWIETE TRIDUUM PASCHALNE
Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne:
WIELKI CZWARTEK – godz. 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej. Obowiązkowo w dzień ustanowienia Eucharystii przychodzą klasy III i IV SP i młodzież klasy VI, VII i VIII. Spowiedź od godz. 17. 00 – 18.00. Adoracja w ciemnicy do godz. 22.00.
WIELKI PIĄTEK– Dzień Męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu.
Ofiary tego dnia przeznaczone są na odnowienie miejsc w Ziemi Świętej.
godz. 12. 00 w południe – Droga Krzyżowa na Kalwarii. Zapraszamy dzieci, młodzież i całe rodziny. Przynosimy krzyże domowe, które tego dnia uroczyście zawiesimy w naszych domach.
godz. 18.00- Liturgia Wielkiego Piątku z adoracją krzyża.
Spowiedź od 8.00 – 10.00 i 20.00- 24.00.
Adoracja przy grobie Pańskim do 24.00. Po liturgii 3 części Gorzkich Żali. O godz. 21.00 Czuwanie młodzieży, o godz. 22. 00 Akcja Katolicka, o godz. 23.00 czuwanie dla wszystkich.
WIELKA SOBOTA – Świecenie pokarmów od godz. 9.00 do 13.00 co pół godziny. Przychodzimy na poświęcenie całymi rodzinami. Możliwość złożenia ofiary i darów z produktów żywnościowych dla biednych z naszej Parafii, z których Akcja Katolicka zrobi i rozwiezie świąteczne paczki dla biednych. Dary składamy do kosza. Spowiedź w czasie poświecenia.
Około godz. 14.00 Poświecenie pokarmów w Domu Eden a potem Msza Ś
godz. 19.00 Liturgia Wigilii Paschalnej – przynosimy świece-paschaliki, odnowienie przyrzeczeń
WIELKANOC – UROCZYSTOŚĆ ZMARTYCHWSTANIA PAŃSKIEGO. REZULEKCJA o godz. 6.00
Prosimy asystę, Służbę liturgiczną, Strażaków obu jednostek, Orkiestrę, Rycerzy JP II, Radę Parafialną i dzieci do sypania kwiatów czyli klasy IV i V. Prosimy o przygotowanie feretronów, sztandarów i chorągwi na uroczystą procesje.
Pozostałe Msze Święte w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny o 8.00, 9.30, 11.30, 16.00.
ZAPRASZAMY !

Ogólnopolskie Forum Zelatorów Żywego Różańca na Jasnej Górze
Zapraszamy przedstawicieli Zelatorów parafialnych na otwarte Ogólnopolskie Forum Zelatorów Żywego Różańca na Jasną Górę, które odbędzie się w Bastione św. Barbary 26 kwietnia 2025 r pod hasłem: ” „W drodze do 200- lecia Żywego Różańca”. Forum Zelatorów Żywego Różańca jest nie tylko czasem modlitwy, ale także okazją, by doświadczyć wspólnoty tych, którzy dziesiątkiem różańca codziennie otaczają modlitwą potrzebujących i chcą dobrze przygotować się do Jubileuszu 200 lecia powstania Żywego Różańca.
z darem modlitwy
ks. Jacek Gancarek
Moderator Krajowy Żywego Różańca
Rekolekcje Wielkopostne 30.03. – 02.04.2025
„PIELGRZYMI NADZIEI”
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2025 r.
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 30. 03. 2025
Sobota 16.30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
8.00 – Msza św. z nauką stanową dla kobiet
9.30 – Msza św. z nauką dla młodzieży
11.30 – Msza św. z nauką dla dzieci
po Mszy św. spotkanie dla rodziców i dzieci klas od I do V i Przedszkole
15.00 – Różaniec w intencji rodzin
15.30 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
16.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
PONIEDZIAŁEK – 31. 03. 2025 – Dzień Wspólnoty – Jedności
9.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
10.15 – Rekolekcje szkolne – Szkoła Podstawowa klasy I – IV
11.30 – Rekolekcje szkolne – Szkoła Podstawowa klasa V – VIII
17.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną
18.30 – Msza św. dla młodzieży Szkoły Średniej, Studentów i pracujących
WTOREK – 01. 04. 2025 – Dzień Miłosierdzia – Spowiedzi
8.00- 12.00 i 16.00 – 18.00 Spowiedź dorosłych i dzieci szkolnych
9.00 – Msza św. z nauką dla chorych i starszych wiekiem – Namaszczenie chorych
10.15 – Rekolekcje szkolne – Szkoła Podstawowa klasy I – IV i Spowiedź
11.30 – Rekolekcje szkolne – Szkoła Podstawowa klasa V – VIII i Spowiedź
14.00 – Rekolekcje w Domu Eden – Msza, Spowiedź i Namaszczenie Chorych
17.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną
18.00 – Spowiedź młodzieży Szkoły Średniej, Studentów i pracujących
18.30 – Msza św. dla młodzieży Szkoły Średniej, Studentów i pracujących
ŚRODA – 02. 04. 2025 – Dzień Eucharystii – Dziękczynienia
9.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną– udzielenie odpustu zupełnego
10.15 – Rekolekcje szkolne – Szkoła Podstawowa klasy I – IV – Eucharystia
11.30 – Rekolekcje szkolne – Szkoła Podstawowa klasa V – VIII
17.30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną dla dorosłych i młodzieży – udzielenie odpustu
Rekolekcje prowadzi ks. Bogusław Laskowski – Paulista
PIĄTEK – 04. 04. 2025 g. 17.30 – DROGA KRZYŻOWA ULICAMI DLA WSZYSTKICH
II Niedziela Wielkiego Postu, 16 marca 2025 r. obchodzona jest w Polsce jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami – czyli Niedziela „Ad Gentes”.
Tradycyjnie II Niedziela Wielkiego Postu, 16 marca 2025 r. obchodzona jest w Polsce jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami – czyli Niedziela „Ad Gentes”. W tym roku duszpasterskim obchodzimy ten dzień pod hasłem: „Misjonarze dzielą się nadzieją”.
Misjonarki i misjonarze, głoszący światu dobrą nowinę o zbawieniu, są pielgrzymami nadziei. Niosąc Chrystusa tym, którzy Go nie znają, wzbudzają nadzieję w sercach jej pozbawionych. Idą z nadzieją lepszej przyszłości do smutnych i zrozpaczonych, którym brakuje nadziei z powodu cierpień i niedostatków, niesprawiedliwości, wykluczenia i krzywdy. Misjonarze poprzez dzieła miłości wzbudzają nadzieję na lepsze jutro w sercach dzieci i młodzieży, rodziców, chorych i niepełnosprawnych, bezrobotnych, bezdomnych, wygnańców i migrantów oraz seniorów.
Od 2006 r. ofiary zbierane do puszek w II Niedzielę Wielkiego Postu stanowią jałmużnę na misje i przeznaczamy je na wsparcie działalności polskich misjonarek i misjonarzy. Jest to fundusz krajowy, z którego Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przy Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji pomaga ponad 1662 misjonarzom w realizacji ich posługi ewangelizacyjnej, medycznej, charytatywnej i edukacyjno-wychowawczej.
Z okazji tego dnia świadectwem swojej pracy misyjnej podzieli się nasza parafianka Siostra Anna Nowakowska pracująca obecnie w Rwandzie. PO mszy ofiary do puszki na dzieła misyjne prowadzone przez siostrę Annę.
A zbiórka na misję Ad Gentes będzie za 2 tygodnie.

„Pamiętaj człowieku, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”
W środę popielcową rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. W środę popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.
Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 5 marca, przypada Środa Popielcowa. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 9.00 i 17.30. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. 6. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 16.30 dla dzieci, a dla dorosłych i dla młodzieży po mszy o 17.30. W każdą niedzielę Wielkiego Postu po mszy świętej wieczornej o godz. 16.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
WSKAZANIA DOTYCZĄCE NAWIEDZENIA OBRAZU
MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Jak przyjąć Matkę Bożą w naszych domach?
1. Obraz przebywa 24 godziny w każdej rodzinie, która pragnie go przyjąć.
2. Przejęcie Obrazu od jednej rodziny do drugiej odbywa się każdego dnia po mszy świętej wieczornej od poniedziałku do piątku o godz. 17.30. w sobotę o 16.30 a w niedzielę o godz.16.00.
3. Rodzina u której gościł obraz jak również rodzina, które danego dnia przejmuje obraz uczestniczą we Mszy świętej wieczorowej w kościele
4. Rodzina która gościła obraz wypełnia karteczkę znajdującą się przy ikonie Jana Pawła II i wypełnia ją dziękując za dar nawiedzenia oraz wpisuję do której rodziny przekazuję obraz.
5. Rodzina, która przyjmowała obraz i ta która przyjmuję obraz stara się uczestniczyć całą rodziną. Korzysta ze spowiedzi i komunii świętej.
6. Po mszy rodziny powracają do domu i w progach domu czy przy furtce dokonuję się przekazanie obrazu. Rodzina u której gościła Maryja całuje obraz i przekazuje go kolejnej rodzinie, która również całuję obraz i przyjmuję Maryję do swojego domu.
7. Wraz z Obrazem i Świecą Maryjną przekazywane są książki i modlitewniki, które mogą być pomocą we właściwym przeżyciu czasu Nawiedzenia.
8. Swoje przeżycia w czasie przyjęcia Obrazu można odnotować w specjalnej Kronice – Księdze Zawierzenia. Każda Rodzina wpisuję się na nowej stronie.
9. W czasie Nawiedzenia niech towarzyszy nam ufna modlitwa do Matki Bożej.
10. Zachęca się, aby w czasie Nawiedzenia podjąć trud pojednania w rodzinie i sąsiedztwie oraz przystąpić do Komunii Świętej (spowiedź jeśli konieczna).
11. W czasie Nawiedzenia Matki Bożej zaleca się ograniczenie korzystania z radia, telewizji, komputerów, telefonów komórkowych itp.
12. Ram Obrazu nie dekorujemy! Dbamy o bezpieczeństwo Obrazu i przekazanych materiałów.
12. Po zakończeniu Nawiedzenia danej ulicy przechodzi na kolejną najbliższą ulicę i powiadamiamy rodzinę nowej ulicy o przekazaniu Obrazu.
13. Proszę, żeby wczesnej powiadomić sąsiadów do kogo obraz przekażemy, a szczególnie sąsiadów chorych starszych i wytłumaczyć idee peregrynacji Obrazu. 14. Na specjalnie przygotowanych karteczkach, piszemy u kogo był obraz i komu go przekazujemy. Karteczki te podajemy ks. w Zakrystii w dzień naszego nawiedzenia.
Nawiedzenie Matki Bożej w Rodzinach
Peregrynacja Obrazu od domu do domu
Drodzy Parafianie
W dniach 6 i 7 października 2024 roku w nas odpust Parafialny NMP Różańcowej przeżyliśmy niezwykłą uroczystość w naszej parafialnej rodzinie. Matka Boża Częstochowska nawiedziła nasz kościół parafialny. Przeżycia w tym czasie były dla wszystkich ogromne. Tyle radości, wzruszeń, łez, modlitwy, zaangażowania, towarzyszyło nam podczas spotkania z Maryją. Nie pozostańmy wobec tego wszystkiego obojętni, ale wykorzystajmy te doświadczenia przyjmując Obraz Maryi w naszych domach. Niech nadal trwa w nas duchowa przemiana, niech wciąż towarzyszy nam modlitwa i radość ze spotkania z Matką Pana. Bo w naszych czasach, tak trudnych, potrzeba nam dobroci – jak śpiewamy w pieśni – „by niepokój zwyciężyć i zło, trzeba ciepła co życie ozłoci, trzeba Boga, wiec ludziom nieśmy go tak jak Ona”. Nawiedzenie w rodzinach od domu do domu rozpoczynamy 13. X. 2024 roku
Przyjmując Maryję do naszego domu, przyjmujemy Ją wraz z Jej Synem, który potrafi wszystko przemienić, a szczególnie to co jest w nas słabe i grzeszne. Tylko On daje prawdziwą miłość, która przemienia twarde ludzkie serca, koi ból, rozpacz, dodaje sił i radość. Sami wiecie jak bardzo tej miłości pragnie każda rodzina.
Przyjmując Obraz Nawiedzenia, każda rodzina czyni ze swego mieszkania i domu „Świętą Kaplicę”, w której obecny jest Boży Syn, Jezus Chrystus wraz ze swoją Matką, Maryją. Żarliwa modlitwa w atmosferze domowego kościoła łączącego wszystkie pokolenia domowników, winna wskrzesić tę samą miłość, jaka jednoczyła nas w czasie Nawiedzenia Cudownego Obrazu Jasnogórskiego w Parafii. Niech każda rodzina i wszyscy przyjmujący Obraz, doświadczają wielkiego porywu wiernych serc i umiłowania Boga. Maryja, jako Panna wierna, zachowująca Słowo Boże w Swym Niepokalanym Sercu i wprowadzająca je w życie, niech pozostanie nadal w naszych rodzinach i prowadzi nas do Swojego Syna. Niech przyjęcie Maryi w Wizerunku Jasnogórskim niesie trwały i głęboki posiew odnowy życia religijnego we wszystkich rodzinach parafii, oraz w sercach i sumieniach dzieci, młodzieży i dorosłych. Przyjmijcie ten Obraz Maryi do waszego domu. Niech będzie to dla was szczególny czas pogłębienia relacji z Panem Bogiem, ale także między wami. Szczęść Boże!
Wasi Duszpasterze:
Proboszcz, ks. kan. dr Jacek Gancarek
Wikariusz ks. mgr Marek Szczepańczyk
Zaproszenie na Misje Święte i Nawiedzenie Matki Boże
Drodzy Parafianie
Przeżyjemy w najbliższym czasie wielkie i wspaniałe wydarzenie zbawcze w Parafii jakim jest Nawiedzenie Matki Bożej. Zadbajmy o przygotowanie i udekorowanie naszych domów i ulic, ale to przygotowanie duchowe – naszych serc i rodzin jest najważniejsze. Zapraszamy Was do uczestnictwa w spotkaniach modlitewnych przygotowujących do Peregrynacji, w Apelach Jasnogórskich, w niedzielnej i nowenowej Eucharystii, oraz codziennej modlitwie różańcowej. W sposób szczególny zapraszamy do uczestnictwa w Misjach Świętych, które przeżywać będziemy od 3 do 6 października. Niech nikogo z nas nie braknie na przywitaniu i pożegnaniu Naszej Matki 6 i 7 października br.
Zaprośmy nasze dzieci z rodzinami i naszych najbliższych tak jak to czynimy kiedy dzieją się w naszej parafii wielkie wydarzenia.
Odwiedziny chorych w domach z komunią odpustową 1.10.2024r.
Misje Święte i Nawiedzenie Matki Bożej
Przeżyjemy w najbliższym czasie wielkie i wspaniałe wydarzenie zbawcze w Parafii jakim jest Nawiedzenie Matki Bożej. Zadbajmy o przygotowanie i udekorowanie naszych domów i ulic, ale to przygotowanie duchowe – naszych serc i rodzin jest najważniejsze. Zapraszamy Was do uczestnictwa w spotkaniach modlitewnych przygotowujących do Peregrynacji, w Apelach Jasnogórskich, w niedzielnej i nowenowej Eucharystii, oraz codziennej modlitwie różańcowej. W sposób szczególny zapraszamy do uczestnictwa w Misjach Świętych, które przeżywać będziemy od 3 do 6 października. Niech nikogo z nas nie braknie na przywitaniu i pożegnaniu Naszej Matki 6 i 7 października br.
Zaprośmy nasze dzieci z rodzinami i naszych najbliższych tak jak to czynimy kiedy dzieją się w naszej parafii wielkie wydarzenia. Odwiedziny chorych w domach z komunią odpustową 1.10.2024r.
Dziś i za tydzień przed Kościołem można nabyć dekorację do naszych domów. Są flagi białoczerwone niebiesko białe i żółto białe, czyste i z nadrukiem są również kije do nich, są małe chorągiewki, emblematy, także proporczyki i inne rzeczy do dekoracji. Warto sobie zakupić ale by zawsze były w domu, by je wywieszać na różne nasze święta. Będziemy dekorować na Nawiedzenie całą naszą Parafię. Każdy dekoruje swój Dom. Natomiast Uroczyście dekorujemy cały Rynek, bo tam będzie przywitanie MB, ul Paderewskiego i ul przyległe każdy przed swoim Domem, Natomiast trasę przejazdu tam gdzie nie ma Domów poprosimy Fundację i CIS o pomoc w dekoracji.
Od dziś też dostarczamy do każdego domu Gazetkę i Zaproszenie z Programem tych wielkich wydarzeń.
Pielgrzymka Kół Różańcowych do Sanktuarium Mrzygłodzkiego
„Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”
Od wieków Różaniec poświęcony jest Bogu i Najświętszej Maryi Pannie, który w swojej prostocie może być modlitwą wszystkich. Jest to modlitwa nie tylko prosta, ale pod każdym względem kompletna. W Różańcu łączą się i przenikają wszystkie rodzaje modlitwy: pochwalna, dziękczynna, uwielbienia, przebłagania, wstawiennicza i prośby. Wielki czciciel Maryi, Papież Różańca – Leon XIII mówił, że Różaniec to „streszczenie całej Ewangelii” i „skrót całej religii chrześcijańskiej”.
W październiku w każdym kościele gromadzą się ludzie wiary, by razem z Maryją odmawiać modlitwę rozważając tajemnicę Boga i Jego Matki. Wchodząc w październikową szkołę różańcową możemy przez ćwiczenia duchowe uczyć się zdobywania cnót.
Od 28 lat czyli od mementu koronacji papieskimi koronami obrazu Wniebowziętej Królowej Różańca Świętego Koła Różańcowe z Archidiecezji Częstochowskiej pielgrzymują do Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej. W tym roku Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszych parafiach w Archidiecezji Częstochowskiej wzywam do wspólnej modlitwy Różańcowej za rodziny, by Maryja ocaliła życie i miłość w naszych rodzinach .
Zapraszam wszystkie Parafie naszej Archidiecezji wraz z księżmi moderatorami i zelatorkami na Pielgrzymkę w pierwsza sobotę – 5 października, by uczcić Królową Różańca Świętego.
PROGRAM PIELGRZYMKI – I SOBOTA MIESIĄCA – 05. 10. 2024 r.
10.30 Konferencja: Różaniec to lekarstwo na ocalenie naszych rodzin
11.00 Modlitwa Różańcowa – tajemnice radosne – rozważania prowadzą Paulini z Leśniowa
12.00 Msza w intencji Kół Różańcowych i o rozwój dzieła ZR w rodzinach i parafiach
– rozdanie podziękowań i dyplomów dla zasłużonych osób i dla zgłoszonych parafii
13.00 Obiad – Przysmaki Mrzygłodzkie
DODATKOWE INFORMACJĘ:
Proboszcz każdej Parafii lub osoba przez niego wyznaczona do 2 października zgłasza telefonicznie lub mailowo Parafię a także osoby zasłużone dla Żywego Różańca w Parafii np. Zelarorów Kół Żywego Różańca, którzy w czasie pielgrzymki otrzymają specjalne dyplomy za uczestnictwo w Żywym Różańcu.
Zgłoszenia przesyłamy na maila: ks.j.gancarek@archiczest.pl lub telefonicznie czy SMS-owo na nr 608450004.
Z darem modlitwy w oczekiwaniu na wspólne świętowanie
Moderator Krajowy Żywego Różańca ks. dr Jacek Gancarek